Uluslar Arası Erken Çocukluk Eğitimi

14.03.2019
1.308
A+
A-

Erken çocukluk eğitiminde kreş ve anaokulu gibi eğitim kurumlarında verilecek eğitim için ülke olarak belirlenen yaş aralığı her ülkede farklılık gösteriyor. Oysa uluslararası olarak bu farklılık uzmanlar tarafından doğru bulunmuyor.

Uluslar Arası Erken Çocukluk Eğitimi

Erken çocukluk eğitiminde kreş ve anaokulu gibi eğitim kurumlarında verilecek eğitim için ülke olarak belirlenen yaş aralığı her ülkede farklılık gösteriyor. Oysa uluslararası olarak bu farklılık uzmanlar tarafından doğru bulunmuyor. Çocukların gelişimini sağlık, beslenme, eğitim, ailenin tutumları, kültür gibi ayrı boyutlarda ele almak, müdahale etmek doğru değildir. Çocuğun gelişimini etkileyen etmenlere bir bütün olarak bakılması gerekir. Bu nedenle, erken çocukluk gelişimine yönelik tüm yöntem ve hizmetler, çocukların doğum öncesinden ilkokul yıllarına kadar duygusal ve zihinsel olmak üzere farklı eğitimleri kapsayıcı politikaların bir bütün olması gerekir.

Dünyada Erken Çocuk Eğitimi

Avrupa ülkelerinde okul öncesi eğitim programları zorunlu olmadığı halde ücretsiz bir şekilde veriliyor. Avrupa ülkelerinde yaşayan aileler bu rağmen, çocuklarını 3 yaşından itibaren eğitim almaları için okula gönderiyorlar. Bu eğitim kurumları ülkemizde hala pek yaygın olmayan kreş ya da anaokulu gibi yerler oluyor. Avrupa ülkelerinde ailelerin çocuk sahibi olması için teşvik edici yöntemler uygulanıyor. Bunun için çocuk bezi, çocuk maması gibi ekonomik anlamda da yardımlar sağlanıyor. Bunun yanı sıra okul öncesi eğitimi de ücrete tabi tutmuyor.

Türkiye’de Erken Çocukluk Eğitimi

Türkiye’de okul öncesi eğitim henüz zorunlu olarak verilmiyor. Çoğunlukla çalışan aileler çocuklarını kreşe gönderse de kaliteli bir eğitim alması için gönderen aileler de bulunuyor. Ülkemizde sağlık, eğitim ve çocuk koruma olarak çocuklara yönelik kurumlar birbirinden ayrı olarak işliyor. Uzmanlık gerektiren bu farklı alanlar, kamu kurumlarının idari sorumluluğunda işleyişini sürdürüyor. Çocuğun gelişimi ile bütüncül olarak ilgilenen kamu kuruluşu, hizmeti ya da politikası bulunmuyor. Erken yaşlarda beyin gelişimi çocuğun geleceği için oldukça önemliyken, beyin gelişimini desteklemek için de çocuğun yakın çevresi yani ile nasıl bir ilişki kurduğu oldukça önemlidir. Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi, çevreleri ile etkileşimi sonucunda gerçekleşir. Ebeveynler,çocuklarının beyin gelişimi dahil her türlü gelişimlerinde en önemli rol  oynar. Erken çocukluk döneminde beyin gelişimi büyüdüğü ortam ile şekillenen çocuklar, ileri yaşlarında daha mutlu, sağlıklı ve başarılı bireyler oluyorlar. Bu sayede sosyal yaşamda daha olumlu ilişkiler kurabiliyor. Kaliteli eğitim alabilen çocuklar, sorunları olduğunda çözme odaklı düşünüler. Bu şekilde yetişen bireyler, kendisinden farklı olanlara daha çok saygı göstererek, toplum olarak birlikte gelişmeye de daha çok katkıda bulunurlar.

Uluslar Arası Erken Çocukluk Eğitimi

İsmail MART
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.