Türkiye’de Erken Çocukluk Eğitiminin Durumu

14.03.2019
1.181
A+
A-

Eğitim her yaşta en önemli detaylar arasında yer alır. Fakat erken çocukluk eğitimi, kişisel ve beyinsel gelişim için iki kat daha önemlidir. Özellikle son on yıldır bu konunun üzerinde fazlası ile durulmaktadır. Milli eğitim bakanlığı 2015 – 2016 yılında milli eğitim bakanlığınca üzerinde durulan bu proje ile her çocuğun aynı imkanlarda EÇE alması amaçlanmıştır

Türkiye’de Erken Çocukluk Eğitiminin Durumu

Eğitim her yaşta en önemli detaylar arasında yer alır. Fakat erken çocukluk eğitimi, kişisel ve  beyinsel gelişim için iki kat daha önemlidir. Özellikle son on yıldır bu konunun üzerinde fazlası ile durulmaktadır.  Milli eğitim bakanlığı 2015 – 2016 yılında milli eğitim bakanlığınca üzerinde durulan bu proje ile her çocuğun aynı imkanlarda EÇE alması amaçlanmıştır. 2019 yılında ise erken çocukluk eğitiminin % 70 e çıkması hedeflenmiştir. Önümüzdeki yıllarda ise bu rakamın daha da üzerine çıkması hedefleniyor. Özellikle EÇE için planlanan süreç kademeli olarak zorunlu eğitime geçilmesi yönündedir. Burada oklu masrafları da devlet tarafından karşılanması planlanıyor. Türkiye’de erken çocukluk eğitiminin geri planda kalmasının nedenlerinden bir tanesi maddi yetersizliklerdir. Bu nedenle okul masrafları ve giderler en aza indirilecektir.

Türkiye’de Okul Öncesi Eğitim Oranı

Türkiye’de okul öncesi eğitimin durumu, on yıl öncesine kadar çok düşüktü. Fakat bu erken çocuk eğitimi EÇE çerçevesinde atılan adımlar ve yapılan projeler okul öncesi eğitimde büyük atağa geçilmesine yardımcı olmuştur. Özellikle köylerde kurulan ana sınıfları ile beraber eğitimlere olan katkıyı artırmıştır. Milli eğitim bakanlığının isteği, 3 -6 yaş her çocuğun erken çocukluk eğitiminin alması yönündedir. Çünkü bu yaş çerçevesinde alınan eğitim ve öğretimler kişilik gelişimine ve zeka gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Yine ilkokula hazırlık dönemi olan EÇE eğitimleri ile çocuklara okullarda daha başarılı olmayı sağlayacaktır. 3 -6 yaş içinde alınan eğitimlerde çocuklar proje yapma, icat yeteneği, sorumluluk alma yeteneği gibi pek çok farklı alanda kendilerini geliştirmeyi başarmışlardır.

Ülkemizde Okul Öncesi Eğitim Neden Gelişmedi?

Ülkemizde ana okulu ve kreş oranları oldukça düşüktür. Yeni projeler geliştirilse de Avrupa ülkelerine oranla EÇE oranı oldukça düşüktür. Bunun en büyük nedeni yetersiz sınıflar ve okullardır. Devlet 2015 – 2016 yılında büyük bir atak yapsa da hala eğitimler yeteri seviyeye ulaşılmamıştır. Avrupa ülkelerinin 50 yıl önce başlattığı eçe reformları bizim ülkemize henüz on yıldır yapılmaktadır. Bu nedenle ülkemizde erken çocukluk eğitimi geri kalmıştır. Elbette tek neden bu değildir, ülkemizde çalışan kadınların oranları geçmiş yıllarda çok düşüktü, artık kadınların da iş hayatına girmesi ile beraber anaokulu ve kreş sayısı artmıştır. Önümüzdeki yıllarda ise bu oranın daha da yükselmesi bekleniyor.

Türkiye’de Erken Çocukluk Eğitiminin Durumu

İsmail MART
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.