Erken Çocukluk Eğitiminin Önemi

27.02.2019
1.658
A+
A-
Erken Çocukluk Eğitiminin Önemi

Çeşitli alanlarda yapılan son bilimsel araştırmalar, çocuğun gelişiminde 0-6 yaşın en kritik dönem olduğunu belirtmektedir. Erken çocukluk dönemi çocukta öğrenmenin en yoğun olduğu, kültürel normların geliştiği ve temel alışkanlıkların edinildiği dönemdir.

Erken yaşlarda beyindeki hızlı gelişme sayesinde, insanın yaşamı boyunca sağlığını, öğrenme becerilerini ve davranışlarını etkileyecek temeller atılır. Çocuğun bilişsel yetenekleri bu dönemde gelişmekte, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişim de buna paralellik göstermektedir.

Erken Çocukluk eğitimlerinin çocuklar üzerinde birçok olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu etkilere farklı kazanım alanları açısından bakıldığında, oldukça kapsamlı ve derin etkiler olduğu görülmektedir. Erken çocukluk eğitimi sayesinde:

  1. Sosyal ve duygusal gelişim alanında, çocukların hoşgörü ve empati becerileri gelişir, farklılıklara saygı göstermeyi ve toplumsal yaşamın iyileştirilmesinde ve korunmasında sorumluluk alabilmeyi öğrenirler.
  2. Bilişsel alanda, çocukların matematiksel ve konumsal algıları artar, problem çözebilme ve dikkat becerileri gibi ileriki hayatlarında akademik ve mesleki yaşantılarını olumlu etkileyecek noktalar hızlı bir biçimde gelişir.
  3. Dil alanında ise, çocuklar sesleri ayırt etmeyi, konuşurken sesini doğru kullanabilmeyi ve kendini sözel olarak ifade edebilmeyi öğrenir. Dili en doğru şekilde kullanarak kendini sözel olarak uygun bir şekilde ifade eder, dinlediklerini analiz ederek çeşitli yollarla ifade eder ve erken çocukluk eğitimi boyunca duyduğu değişik sözcüklerle sözcük dağarcığını geliştirir.
  4. Psikomotor alanında,  çocuklar hem çeşitli materyaller eşliğinde hem de eğitimcilerin rehberliğinde fiziksel gelişimin temelini oluşturan küçük ve büyük kaslarını doğru kullanabilmeyi öğrenirler. Bu sayede bedensel, el-göz  koordinasyonu olduğu kadar denge de gerektiren belli hareketleri yapabilirler.
  5. Çocukların bağımsız hareket edebilmelerinde ve özgüvenlerini kazanmalarında büyük rol oynayan özbakım becerileri erken çocukluk eğitimi aracılığı ile hızlıca gelişmektedir.  Bu sayede, temizlik kurallarını uygulamayı, giysilerini tek başına giymeyi ve çıkarabilmeyi, doğru beslenmeyi ve kendini kazalardan ve tehlikelerden koruyabilmeyi öğrenir.

 

ETİKETLER: ,
İsmail MART
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.