Erken Çocukluk Eğitimi Nedir?

14.03.2019
8.374
A+
A-

Erken çocukluk eğitimi 0-6 yaştan başlayarak hem ailede hem de anaokulu ve kreş okullarında öğrenim süresince sorumluluk alma doğruyu ve yanlışı öğretilmesini sağlar. Anne ve babalar çocuklarına iyi bir örnek olarak ilk öğretmenlik görevini ele almış olurlar.

Erken Çocukluk Eğitimi Nedir?

Erken çocukluk eğitimi 0-6 yaştan başlayarak hem ailede hem de anaokulu ve kreş okullarında öğrenim süresince sorumluluk alma doğruyu ve yanlışı öğretilmesini sağlar. Anne ve babalar çocuklarına iyi bir örnek olarak ilk öğretmenlik görevini ele almış olurlar. Çocuklara sunulan iyi çevre ve okul öncesi erken çocukluk eğitim programlarına dahil ederek çocuğun sosyal, zihinsel, duygusal ve fiziksel gelişimini geliştirmede önemli rol oynadığı bütün araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Erken çocukluk eğitiminde, eğitim veren kurumların çocuklar için gereken eğitim şartlarına uygun sınıflara ve eşyalara sahip olmaları en önemli şartlardandır. Anaokulları çocuklara bakıcılık yapıldığı yer olarak görülme düşüncesinin dışına çıkılmalıdır. Şayet anaokulları çocuğa, ileriki eğitim hayatına hazırlamak, sosyalleşmesini, becerisini, düşüncelerini ifade edebilme yeteneğini kazandırmaya yönelik çalışan kurumlardır.

Türkiye de Okul Öncesi Eğitimin Bugünkü Durumu

Türkiye’de eğitim konusunda gerekli teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya başlamış ve bunu okullarda kullanılmaya başlanmıştır. Eski dönemlere bakıldığında anaokullarına gidebilen çocukların sayısı pek fazla değildi. Gidemeyen çocuklar bu konuda bazı dezavantajlar yaşadıkları olmuştur. Günümüzde eğitime verilen ilgi ve destek sayesinde her okulda ve her bölgede anaokulu ve kreş kurumları açılmış, 4-6 yaş arası engelli veya engelsiz ayrım yapmadan eğitim görebilmektedirler. Okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilmiş, çocukları okula gönderme konusunda teşvik edilmiştir. Sınıflarda ders içinde kullanabilecekleri aksesuarlar ve bütün malzemeler devlet tarafından sağlanmaktadır. Otizm veya down sendromlu çocukların eğitim görebilmeleri için devlet onlara sosyalleşme ve eğitim görmesi ile iyileşebilme konusunda katkı sağlamaya çalışmıştır. Daha iyi eğitim için yenilikçi arayışlara doğru gitmekten çekinmeyen Türkiye çocuklar geleceğimizdir deyip daha iyi imkanlarla büyümesini istemektedir.

Erken çocukluk Eğitiminin Önemi

  • Her yaşta eğitimin önemi büyüktür. Ama okul öncesi eğitim sayesinde çocukların ilerdeki eğitim hayatlarını etkileyebilecek yetenek ve becerileri kazandırma konusunda önemlidir.
  • Eğitimde sadece çocuklara değil ayrı zamanda ebeveynlere de okul eğitimi hakkında bilgi sahibi olmaları imkanı tanıyor.
  • Sosyalleşme ve hayal gücünü artırabilme konusunda yardımcı olmaktadır.
  • Fiziki ve motor becerilerini geliştirirken öğrenme ve dinleme becerisini kazandırıyor.
  • Erken yaşta eğitim gören çocukların ailelerin bile fark edemeyeceği otizm hastalığını fark edebilme imkanı bulunmaktadır.
Erken Çocukluk Eğitimi Nedir

İsmail MART
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.