Çantada Dondurma Nasıl Yapılır?

Çantada Dondurma Nasıl Yapılır?

Gerçekten poşette dondurma yapabilir misin?

Evet.

İnternetin her yerine “torbada dondurma” sıçradığını görmenin nasıl göründüğünü biliyorum. Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor. Ama değil. Şu anda 50’den fazla çocukla birlikte bir poşette dondurma yaptım ve asla bozulmaz ve asla eskimez.

Çantada dondurma kaç yaşında yapılabilir?

Her yaştan. Yeni yürümeye başlayan çocuklardan büyük çocuklara kadar: Bu aktivite uzun ömürlüdür ve çok çeşitli çocuklar için işe yarar. Bir aktivitede bunu seviyorum.

Öğretmenken bu aktiviteyi ilkokul çağındaki öğrencilerle (genellikle 6 ila 9 yaş arası) yapmıştım. Bir ebeveyn olarak en büyüğümle birlikte 26 aylıkken çantada dondurma yapmaya başladım.

Ancak, burada yıldız işaretleri, yeni yürümeye başlayan bir çocukla dondurma yapmanın uyarısı var: bunu yaparak, yürümeye başlayan çocuğum dondurmanın sadece birkaç dakika içinde yapılabileceğini öğrendi. Hayatını yanlışlıkla “dondurma yapmadan önceki” ve “dondurma yaptıktan sonraki” zamana böldüm. Poşette dondurma yapabildiğini yeni öğrenen bir yürümeye başlayan çocuk için.

Sonuç olarak: Bu aktivite, iyi bir aktivitenin sahip olduğu tüm çoklu yaş kazanma unsurlarıyla doludur. Kısmen bilim, kısmen kaba motor becerileri ve hepsi lezzetli.

Yeni yürümeye başlayan bir çocuk plastik bir torba tutarak çömeliyor.  Çantada dondurma yapmak için onu sallıyor.

Tedarik

  • Sandviç torbaları
  • Galon çantalar
  • Tuz (bu bağlantı kaya tuzu içindir ancak sofra tuzu ve koşer tuzu da işe yarar)
  • Süt ya da krema – yalan söylemeyeceğim, krema çok daha iyi. Süt ürünü olmayan sütler de işe yarar.
  • Çikolata şurubu

Adım Adım Yol Tarifi

1. Sandviç büyüklüğünde bir poşet alın ve içini 1/2 bardak krema ve biraz çikolata şurubuyla doldurun (sade istiyorsanız şurubu biraz vanilyayla değiştirin ama biraz şeker ekleyin. Güven bana….)

2. Mühürleyin öte sıkı.

3. Bu poşeti başka bir sandviç poşetinin içine yerleştirin – burada çift poşetleme yapıyoruz.

4. Çift torbalı karışımı galonluk bir torbaya koyun.

5. Galonluk torbayı bol miktarda buzla doldurun. Daha sonra daha fazla buz ekleyin.

6. Buza 1/4 bardak tuz ekleyin. Sofra tuzu kullanıyorsanız daha fazla.

7. Mühürleyin.

8. Bütün bu poşetlenmiş durumu bir alışveriş poşetine koyun (hava fena halde soğumak üzere ve bu, havanın hafiflemesine yardımcı olur).

Siyah bir masanın üzerinde ev yapımı çikolatalı dondurma serpiştirilmiş bir tabak duruyor.

Önemli son adım

Bu çantayı sallayıp iyice sallamanız gerekiyor.

Bu yalnızca tek bir anlama gelebilir: dondurma yapma dans partisi. 8 dakika kuvvetlice veya yaklaşık 2-3 dans şarkısı çalkalamanız gerekir.

Çanta inanılmaz derecede soğuyor, bu yüzden plastik alışveriş çantası gerçekten yardımcı oluyor. Sallayın, atın ve yuvarlayın! Bunu karıştır!

Tencere tutacakları takmayı düşünebilirsiniz.

İpucu – Bunu dikkatlice açın

Dans etmeyi bitirdiğinizde en içteki çantayı dikkatlice çıkarın. Torbaya buz/tuzlu su girmemesine çok dikkat edin – bleh. Bunu bende yaşadım ve tadı hiç lezzetli değil.

O çantanın içinde dondurmanız var, yumuşak servis kıvamında. Çok çabuk erimeye başladığı için hemen tüketilmesi gerekiyor.

Küçük bir çocuk siyah bir masada ev yapımı dondurma yerken dilini ve parmağını dışarı çıkarıyor.

Çantada dondurmanın ardındaki bilim nedir?

Su ve kremanın donma noktaları farklıdır. Krema aslında sudan daha soğuk bir sıcaklığa ihtiyaç duyar. Dondurma yaparken sadece buz kullanılırsa krema kristalleşecek kadar soğumaz.

Kurtarmaya tuz.

Tuz, buzla birleşerek buzun kremayı dondurmak için yeterince soğumasını (erimeden önce) sağlar. Tuz süper kahramandır: Soğuk şeyleri daha da soğuk hale getirir.

Bu mutlaka denenmesi gereken bir yaz etkinliği

Çantada dondurma yapmanın günümüzün havasını ne kadar değiştirebileceğini size anlatamam. En büyüğümle bunu ilk yaptığımda, “o” huysuz günlerden birini yaşıyorduk ve bu her şeyi çok daha iyi hale getirdi.

Yapacak eğlenceli bir şeyimiz vardı, bir anı oluştu ve biraz da öğrenme devam etti. Dondurma yapmak günü kurtardı.

Bir dahaki sefere işler kötüye gittiğinde, birkaç sandviç poşeti patlatın, dans partisi yapın, birlikte dondurma yiyin ve harika bir anı yaratın.

Sıkça Sorulan Sorular

Tek kullanımlık plastik poşetler olmadan poşette dondurma yapabilir misiniz?

Daha sürdürülebilir bir yaklaşım kullanarak poşette dondurma yapmayı denedim, denedim ve tekrar denedim. Başarılı olamadım. Poşetteki dondurmaya alternatif bir yöntem de onu kutuda yapmaktır. İşte kutuda dondurma tarifi.

Dondurma yapmak için normal tuz kullanabilir misiniz?

Evet, AMA büyük olasılıkla daha uzun sürecektir. Kaya tuzu, sofra tuzu veya koşer tuzundan (örneğin) daha hızlı bir şekilde daha soğuk bir sıcaklığa ulaşabilir, bu nedenle biraz daha uzun süre sallamayı ve dans etmeyi planlayın.

Hangi tatları yapabilirsiniz?

Gökyüzü, limittir! Hangi tatları beğendiğinizi deneyin. Çikolatayı seviyoruz. Vanilya harikadır (biraz şeker ekleyin). Hatta poşete biraz çilek püresi (ve şeker) ekleyerek çilekli bile yapabilirsiniz.

İsmail MART
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.