Yaşamın Mucize Yılları Erken Çocukluk Dönemi

11.03.2019
1.130
A+
A-

rken çocukluk dönemi çocukların gelişimi ve ileri yaşlarda sağlam bir karaktere sahip olması için önemli zamanlardır. Çocuk dönemi yalnızca onu büyüterek değil, bedensel gelişiminin yanı sıra zihinsel gelişimini destekleyerek geçirilmeye çalışılmalıdır.

Yaşamın Mucize Yılları Erken Çocukluk Dönemi

Yaşamın Mucize Yılları Erken Çocukluk Dönemi

Erken çocukluk dönemi çocukların gelişimi ve ileri yaşlarda sağlam bir karaktere sahip olması için önemli zamanlardır. Çocuk dönemi yalnızca onu büyüterek değil, bedensel gelişiminin yanı sıra zihinsel gelişimini destekleyerek geçirilmeye çalışılmalıdır. Zihinsel gelişimi iyi yönde tamamlanan çocuklar, büyüdüklerinde kendi başlarına karar vermekte ve bir birey olarak atacakları adımları sorgulamada daha başarılı oluyorlar.

Erken Çocukluk Döneminde Eğitimin Önemi

Çocukların gelişimini desteklemek amaçlı, henüz küçük yaşlarda iken, gerekli eğitimleri alması sağlanmalıdır. Çocuklar, yetişkinlerden farklı olarak, bilgi hazineleri boş ve öğrenmeye daha yatkın olurlar. Bu nedenle duygusal ve fiziksel anlamda öğretilen her şeyi kolay bir şekilde öğrenebilirler. Bu nedenle olabildiğince erken yaşlarda fiziksel ve duygusal uyaranlara karşı kaliteli bir eğitim almalıdırlar. Anneler kendi başlarına bu eğitimi evde vermeye çalışsalar da, çocuğun sosyal ortamlara alışabilmesi için anaokulu gibi eğitim kurumları daha doğru seçimler oluyor.

Çoğu anne okul öncesi dönem için doğru olanın evde gelişim olduğunu düşünüyor. Çocukların aile yapısını öğrenmeleri için elbette ki ev ortamında büyümeleri en önemli kriterdir. Ancak anaokulu ve kreş gibi küçük yaşlardan itibaren eğitim alabilecekleri kurumlarda, sosyal bir birey olduklarını da hissederler. Bu sayede ileri yaşlarda asosyal bir birey olma riskleri azalır.

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Bir çocuğa yapılabilecek en güzel yatırım okul öncesi dönemi kapsayan yaşlarında iyi bir eğitim almasını sağlamaktır. Çoğu ebeveyn, eğitimin okullarda öğrenilen Türkçe ve matematik derslerinden ibaret olduğunu düşünüyor. Oysa bir bilgi birikimine sahip olmadan dünyaya gelen çocukların okul öncesi dönemde öğrendiği her şey eğitim olarak tabir edilir. Bu nedenle okul öncesi dönem, çocukların hayata hazırlanabilmesi için oldukça önemli bir süreçtir. Henüz yaşama yeni yeni adapte olabilen çocuklar duygusal, fiziksel ve zihin gelişimleri çoğunlukla bu dönemde gerçekleşir. Erken çocukluk dönemi 0 – 8 yaş aralığını kapsıyor. Bu yaş aralığındaki çocukların hayata dair öğrenebildiği çoğu şey ileri yaşlarını etkiliyor. Bu dönemde kazanılan davranışlar çocukların, yetişkinlik dönemlerinde kişilik yapısını, tavır, alışkanlık, inanç ve değer yargılarının şekillenmesinde önemli rol oynuyor.

Erken çocukluk dönemi çocukların gelişimi ve ileri yaşlarda sağlam bir karaktere sahip olması için önemli zamanlardır.

İsmail MART
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.