Erken Çocukluk Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

07.03.2019
1.928
A+
A-

Çocuklar doğdukları andan itibaren çeşitli büyüme evrenlerinden geçerek gelecekteki yaşamları için ruhsal, zihinsel, fiziksel becerilerini kazanmada her türlü etmenleri öğrenerek hayata tutunmaya çalışırlar. Okul öncesi erken çocukluk döneminde ailelere büyük iş düşmektedir.

Erken Çocukluk Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuklar doğdukları andan itibaren çeşitli büyüme evrenlerinden geçerek gelecekteki yaşamları için ruhsal, zihinsel, fiziksel becerilerini kazanmada her türlü etmenleri öğrenerek hayata tutunmaya çalışırlar. Okul öncesi erken çocukluk döneminde ailelere büyük iş düşmektedir. Eğitimi sırf okulda değil aile içinde de eğitim görerek daha istekli çalışma ve gelişme gözlemlenebilmektedir.

Çocuğun Soru Sormasına Fırsat Vermek

Okul öncesi eğitimde önemli konulardan biri de çocuğa korkmadan, çekinmeden soru sorabilme becerisini kazandırmak çok önemlidir. Bu becerisinin gelişmesi ilerdeki hayatında karşılaştığı sorunlara karşı dik durabilmesi ve içine kapanık kişilik olarak yetişmemesini sağlar. Bazı ailelerde karşılaşılan durumlardan biri olan çocuğun çok sık soru sormasına sabır edemeyip azarlamaktalar veya susturmaya çalışılmaktadır. Böyle bir hata ile çocuğun kendine olan özgüven eksikliği ve “acaba yanlış bir şey mi yaptım” düşüncesi ile suçluluk duygusuna kapılması kaçınılmazdır. Soru sorarak araştırmacı, yorumcu, çözüme giden yolları bilme yeteneği gelişir.

Erken Çocukluk Eğitiminde Yapılan Yanlışlar

Erken çocukluk eğitiminde yapılan yanlışlar çocuğun zihinsel ve ruhsal gelişimi açısından önem arz ediyor. İster ailede olsun isterse anaokulu ve kreş kurumlarında olsun yanlış davranış ve eğitim şekilleri ile büyüyen çocuklar bazen yanlışı doğru olarak bilebiliyor. Her şeyden önce çocuğa bağırmamak ve ceza yöntemlerine sık sık başvurmamak gerekir.

Her çocuk gibi küçükken hatalar yanlışlar yaptık ve hala da yapıyoruz. Önemli olan burada yapılan hataları bir azarlama ve ceza yöntemi veya sevdiği bir şeyden yoksun bırakmamak gerekir. Çünkü bu durum çocuğun yaptığı hatayı anlamasını kolaylaştırmaz aksine nerede yanlış yaptığını bilmeden hataya devam eder. Özellikle çocuğa tuvalet eğitimi vermek kimi zaman zor olabilir. Ebeveynler bu konuda anlayışlı davranıp çocuğa deste olurlarsa yapabileceğine dair özgüveni gelişir ve erken zamanda öğrenmesi kolaylaşabilir. Tuvalet eğitimi kötü anılarla geçen bir çocuğun korkudan veya çekingenlikten dolayı altına kaçırması olası sebeplerden olabilir. Çocukları değişik aktivitelere yönlendirilmelidir onlara dur, sus yapma gibi cümleler kurmak yerine onlarla birlikte oynamak ve güzel vakit geçirmek ruhsal gelişimini destekler. Anaokulundaki ve ilkokuldaki öğretmenin tutumu da çok önemlidir. Öğrencilerine karşı olan ilgisi ve sevgisi hiç değişmemeli ve ayrım yapmamalıdır. Sabırla, özenle bilgileri onlara yavaş yavaş dokuyarak öğrenmelerini sağlamalı, onlara olan güven duygusunu hissettirmelidir. Aksine bağırıp çağırarak bir eğitim gösterilmez, çocuğun okuldan soğumasına neden olabilir. Çevresine karşı antipatik davranması ön görülemez.

Erken Çocukluk Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsmail MART
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.