Erken Çocukluk Bakımı ve Eğitimi

07.03.2019
1.268
A+
A-

Çocuklarda 0 – 6 yaş aralığı erken dönem olarak kabul edilir. Bu dönemlerde çocuklar gelişimlerine dair aldıkları eğitim, hayata hazırlanabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Ergenlik ve yetişkin bir birey olduğu ileri yaşlarda, erken çocukluk dönemindeki bakım ve eğitimin önemi hissedilir.

Erken Çocukluk Bakımı ve Eğitimi

Çocuklarda 0 – 6 yaş aralığı erken dönem olarak kabul edilir. Bu dönemlerde çocuklar gelişimlerine dair aldıkları eğitim, hayata hazırlanabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Ergenlik ve yetişkin bir birey olduğu ileri yaşlarda, erken çocukluk dönemindeki bakım ve eğitimin önemi hissedilir. Uzmanların yapmış olduğu birçok araştırma bulunmasından da anlaşılacağı üzere, bu dönem çocuklar için oldukça önemli zamanlardır. Erken çocukluk bakım ve eğitimi çocuğun doğumdan ilkokul çağına kadar, öğrenme ve gelişim için hedefe yönelik erken müdahaledir.

Okul Öncesi Eğitimin Özellikleri

Okul öncesi eğitim, aşamalar halinde çocuğun kaliteli bir eğitim alarak hayata hazırlanmasını amaçlar. Bu konuda eğitim almış kişilerin çocukları eğitmesi gelişimlerine büyük katkı sağlar. Kreş ve anaokulu gibi eğitim kurumlarında çocukların yalnızca oyun oynayarak günlerini geçirdiği düşünülür. Ancak eğitimli kişiler ile oynadığı bu oyunlar çocukların, el becerisi, göz koordinasyonu ve hayal gücünü geliştirmesine katkı sağlar. Bilgi birikimi olmayan ve öğrenmeye hevesli olunan erken çocukluk dönemlerinde çocuklar, ne öğretilirse onu öğrenir. Onların doğru bir şekilde gelişimini tamamlayabilmeleri için bu dönemlerde öğrendiği bilgiler çok önemlidir.

Erken Çocuklukta Eğitimin Getirileri

0-2 yaş aralığındaki çocuklar, dikkat çekici oyun oynamayı severler. 3 yaşındaki çocuklar genellikle evcilik gibi kendi başlarına oyun kurarlar ve bunu sürdürürler. 4 yaşındaki çocuklar için hayal gücü oldukça önemlidir. Hayal kurarlar ve bunları resme dökerler, şarkı söyler ve dans ederler. 5 yaş, çocuklarda el becerisinin geliştiği yaştır. Bu yaşta daha hareketli olurlar. Bu nedenle ip atlama, paten kayma gibi faaliyetleri yapabilirler. 6 yaşındaki çocuklar ise erken çocukluk dönemindeki yetişkinler gibidir. Oyun oynarken bir işte çalışır gibi ciddi oldukları gözlemlenebilir. Çocuklar anaokulu gibi eğitim kurumu olan sosyal ortam içerisinde bir birey olmayı öğrenir. Diğer çocuklar ile iletişim kurması, zekâ gelişimine yönelik oynadığı oyunlarda ve el becerisini geliştirebileceği faaliyet çalışmalarında gösterdiği beceriler sayesinde yetişkin bir birey olduğunda ne istediğini bilen biri olmasında önemli rol oynar. Ayrıca sürekli olarak kendi isteği ile iletişim kurması da dil becerisine olumlu katkı sağlar. Kendi yaş grubu ile toplu olarak yemek yediğinde de kendi başına yemek yemeyi daha kolay öğrenmesini sağlar. Çocukla arkadaş olan eğitimciler sayesinde çocuklar bulunduğu ortamda kendilerini yabancı hissetmezler.

Erken Çocukluk Bakımı ve Eğitimi

İsmail MART
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.