Ormanımı Koruyorum

Çocuklara farklı orman görselleri (temiz ve kirli orman) gösterilerek sohbet edilir. Ormanlarda birçok ağacın olduğu, içerisinde hayvanların yaşadığı anlatılır. Ormanın faydaları hakkında sohbet edilir (Ormanın havayı temizlediği, birçok hayvanın evi olduğu, çok yağmur yağdığında sel olmasını önlediği vb.). Ormanları korumak için neler yapılması gerektiği hakkında tartışılır.

Ormanımı Koruyorum

ÖĞRENME SÜRECİ

• Çocuklara farklı orman görselleri (temiz ve kirli orman) gösterilerek sohbet edilir. Ormanlarda birçok ağacın olduğu, içerisinde hayvanların yaşadığı anlatılır. Ormanın faydaları hakkında sohbet edilir (Ormanın havayı temizlediği, birçok hayvanın evi olduğu, çok yağmur yağdığında sel olmasını önlediği vb.). Ormanları korumak için neler yapılması gerektiği hakkında tartışılır.

• Sohbetten sonra çocuklara orman ile ilgili bir hikâye anlatılır.
                                Ormanımı Koruyorum
Hayvanlar ormanda oyun oynuyorlar ve çok eğleniyorlardı. Kuşlar uçuyor, kelebekler havada dans ediyor, tavşanlar zıplıyor, sincaplar ağaçtan ağaca geziyordu. Oyun oynarken aniden bir gürültü geldi, hepsi bir yana kaçışıp ağaçların arkasına saklandılar. Sesin nereden geldiğini anlamaya çalıştılar. Aaaa! O da ne? Bir grup insan arabalarıyla ormana gelmiş, piknik sepetlerini çıkarıp yemeklerini yiyorlardı. Bu insanlar bağıra çağıra oyun oynuyor, ağaçların üzerine resimler yapıyor ve sağa sola çöplerini atıyorlardı. Hava kararmak üzereyken piknik yaptıkları alandan çöpleri toplamadan ayrıldılar. Arkalarında büyük bir çöp yığını bırakmışlardı. O güzelim ormanın görüntüsünden geriye çirkin bir orman görüntüsü kalmıştı.
Ormanda yaşayan hayvanlar saklandıkları yerden çıkarak neler olduğunu anlamaya çalıştılar. Çevrede bırakılan çöplere bakarak üzgün bir şekilde ormanı temizlemeye başladılar. (Çocuklara hayvanların neden üzüldükleri sorulur?)
Günler geçti…Bir gün yine ormanda hayvanların alışık olmadığı sesler gelmeye başladı. Hayvanlar (çocuklarda olan maskelerin isimleri söylenir) insanların geldiğini anlayıp tekrar ormanın görüntüsünün çirkin hale gelmesini istemedikleri için onlara güzel bir ders vermek istediler. Neler yapabiliriz diye düşünmeye başladılar. (neler yapabilirler, sorulur). Ormanın girişine geldiler ve insanlar tam girmek üzereyken tüm hayvanlar el ele tutuşarak girmelerine engel oldular. İnsanlar karşılarında hayvanları görünce çok şaşırdılar ve neden girmelerine engel olduklarını merak ederek sordular; Bizi niçin ormana almıyorsunuz? Hayvanlar da “Daha önce geldiğinizde arkanızda çöplerinizi bırakıp güzel ormanımızı yani bizim evimizi kirlettiniz? “ dediler. İnsanlar yaptıkları hatayı fark ettiler. Çok üzüldüklerini söylediler. Bundan sonra daha saygılı davranacaklarını, hatta başka insanların da aynı hatayı yapmamaları için ‘ormanda uyulması gereken kuralları’ yazarak ormanın girişine asacaklarını söylediler.
Hayvanlarla birlikte hemen kuralları yazmaya başladılar (Kuralların neler olabileceği çocuklara sorulur). Ağaçlara ve hayvanlara zarar vermemek, onları korumak, çöpleri toplamak, ormanda yangın çıkarsa hemen 177’yi aramak vb.
Hayvanlar, insanların hatalarını anladığını görünce, ormana girmelerine izin verdiler. Birlikte oynadılar, eğlendiler, yemek yediler, çöplerini topladılar, hayvanlarla vedalaşıp ormandan ayrıldılar.
                                                                      E. Dönmezler


• Hikâye anlatıldıktan sonra, hikâyede geçen karakterlerin (ağaç, hayvan ve insan) rol dağılımı çocukların istekleri doğrultusunda yapılır, ardından hikâye canlandırılır.
• Ağaç ve hayvan rolünü canlandıracak olan çocukların maskeleri çocuklarla birlikte yapılır.

DEĞERLENDİRME

• Ormanda hangi hayvanlar vardı?
• Ormanda uyulması gereken kurallar nelerdir?
• Gitmek istdiğin bir yere seni almazlarsa ne yaparsın?
• Evinizde uyulması gereken kurallar var mı? Bunlar nelerdir?
• Sınıfta uyulması gereken kurallar nelerdir?

AİLE KATILIMI

• Birlikte ormanda piknik yaparak ardından çevre temizliği yapabilirler.

UYARLAMA

• Sınıfta fiziksel yetersizliği olan bir çocuk varsa; Drama çalışmasında aldığı role göre gerekli destek sağlanır.

DESTEKLENEN DEĞERLER Sorumluluk : Ormanların bize faydalarına karşın bizim de ormanları koruma ve yangın gördüğümüzde 177’yi arayıp haber verme, ormanlarımızı temiz tutma, ağaç dikme gibi sorumluluklarımız olduğu etkinlik içerisinde vurgulanmalıdır. Ülkemizde yer alan ormanlarımızın korunmasının ve geleceğe aktarılmasının aynı zamanda bir vatandaşlık görevi olduğu da ifade edilebilir. 
ÖNERİLER

• Ormana alan gezisi düzenlenebilir.

Ormanımı Koruyorum (Orman Haftası, Güzel, Çirkin, Kirli, Temiz)

ETİKETLER: , , , , ,
İsmail MART
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.