Erken Çocukluk Çağı Çürükleri (Biberon Çürükleri)

03.12.2019
1.266
A+
A-

**“Biberon çürüğü” ya da “ Erken Çocukluk Çağı çürüğü” nedir? Çocuklarda erken çocukluk çağı çürüğü ya da yaygın bilinen eski ismi ile biberon …

Erken Çocukluk Çağı Çürükleri (Biberon Çürükleri)

Çocuklarda erken çocukluk çağı çürüğü ya da yaygın bilinen eski ismi ile biberon çürüğü, çocuklarda çoklukla üst ön ortamdaki kesici dişlerin diş etine yakın yüzeylerinde beyaz opak lekeler formunda başlayarak süratlice ilerleyen çürükleri tanım etmek için kullanılır. Beyaz opak lekeler vakitle yanını sarı-kahverengi bir imaja bırakır. Bu aşamadan sonra dişlerin damak ve dudaklara bakan düz yüzeylerinde kahverengi çukurcular biçiminde ilerleyerek dişlerin kırılması ile sonuçlanabilir.

Bu durumu önlemek için neler yapılabilir?

-Oluşumu ve ilerlemesi konusunda en kıymetli tavsiyeler beslenme ve aklık alışkanlıklarını içermektedir.  Birinci dişin çıkmasıyla birlikte beslenme sonrası fırçalama, mümkün değilse ıslak duru bir bez yahut tülbentle diş yüzeylerinin temizlenmesi gerekmektedir. Evladınızın dişlerini temizle yemiyorsanız en son su içirmeniz yüzeylerin kısmen yıkanmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra biberon ve emzik tasarrufunun düzenlenmesi gerekmektedir. Birinci dişin çıkması ile bir evlat diş hekimi/ pedodonti mütehassısı muayene sırasında sizi bu mevzuda bilgilendirecektir.

– Annelerinde tedavi edilmemiş çürük bulunan çocuklar erken çocukluk çağı çürüğü açısından daha yüksek risk altındadır. Çocuğunuzun diş sağlığı için mümkünse hamilelik dönemi öncesinde ya da hamilelik sürecinde ağız sağlığınız için kontrollerinizi aksatmayın.

-Gece beslenmesi, çürüğün oluşumu ve ilerlemesi konusunda dikkat edilmesi gereken bir bahistir. Gece yatmadan evvel verilen emziğin şekerli yiyeceklere batırılması ya da biberon içerisinde bal, pekmez reçel üzere besinler eklenmesi çürük oluşumunu hızlandıracaktır. Bir yaşından sonra gece sık emziren validelerin evlatları çürük oluşumu açısından risk altındadır; bu nedenle bir yaşından sonra gece emzirmesini hekiminize danışarak düzenlemeniz önerilir. Çocuklarda erken devirde meydana gelen çürüklerin tedavisi bilirkişi bir diş tabibi tarafından yapılmalıdır.

ETİKETLER: , , , ,
İsmail MART
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.