2023 Eğitim Vizyonunda Erken Çocukluk

06.03.2019
1.467
A+
A-

Ülkemizde erken çocukluk eğitimi zorunlu hale getirilmemiştir. Fakat devlet 2015- 2016 yıllarında önemli adımlar atmayı başarmıştır. Özellikle Avrupa ülkelerinde erken çocukluk eğitimine büyük önem verilirken, 2023 eğitim vizyonunda da ülkemizin önemli projeleri mevcuttur.

2023 Eğitim Vizyonunda Erken Çocukluk

2023 Eğitim Vizyonunda Erken Çocukluk

Ülkemizde erken çocukluk eğitimi zorunlu hale getirilmemiştir. Fakat devlet 2015- 2016 yıllarında önemli adımlar atmayı başarmıştır. Özellikle Avrupa ülkelerinde erken çocukluk eğitimine büyük önem verilirken, 2023 eğitim vizyonunda da ülkemizin önemli projeleri mevcuttur. Amaç her çocuğun kreş ve ana okulu eğitimini alması yönündedir.

2023 yılı erken çocukluk eğitim vizyonunda, erken çocukluk eğitim hizmetleri yaygınlaştırılacaktır. Burada 5 yaşındaki her çocuğa zorunlu eğitim verilecektir. Özellikle kırsal ve gelir düzeyi düşük bölgelerde esnek eğitim programlarına geçilmesi hedefleniyor. Böylece her çocuk hak ettiği eğitime bir adam daha yaklaşmış olacaktır. Yine eğitim zamanları sırasında çocukların beslenme ihtiyaçları da ücretsiz karşılanacaktır. Maddi durumu yetersiz olan ailelerin çocuklarının okul malzemesi ve araç gereçleri devlet tarafından temin edilecektir.

2023 Eğitim Vizyonunda Anaokulları

2023 erken çocukluk eğitim vizyonunda bütünleşik bir sistem oluşturulma ve planlaması yapılmaktadır. Yani özel ve resmi kurumların eğitimlerinde farklılıklar olmayacak. Resmi ve özel eğitim kurumlarında kalite artırılacak ve çocuklara daha iyi eğitimler verilecektir. Erken çocukluk eğitimleri doğru planlama ve doğru stratejilerle yürütülmesi planlanmaktadır. Burada sadece anaokulları ve kreşler değil, çocukları ilgilendiren tüm kuruluşlar ortak çalışmalar ile bir bütün halinde hareket edecektir.

Ülkemizde en fazla göze çarpan problemlerin başında maddi yetersizlikler gelmektedir. Bu durumda da 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde okul bütçesi, hayırseverlerden gelen bütçe ve ortak projeler için ayrılan bütçeler tek bir havuzda toplanacaktır. Bu durum ise eğitimde finans sorununun çözümü için iyi bir yöntem olacaktır.  Yine 2023 yılı eğitim vizyonu çerçevesinde çocuklar için psikolojik desteklerde sağlanacaktır. Tüm çocuklar bu olanaklardan faydalanabilecektir. Yine çocukların üretmesine yönelik projeler de mevcut olacaktır. Çocukların kendi beceri ve yetenekleri göz önüne alınacak bu yönde de çocuklar desteklenecektir. Özellikle sanat ve teknoloji alanında tüm çocuklar hak ettiği eğitime kavuşacaktır. Okul öncesi eğitimler  2023 eğitim vizyonunda büyük yere sahip olacaktır. Çocuklar için bilim ve sanat ortamları oluşturulacak ve bu alanda çocukların üstün yetenekleri tespit edilecektir. Böylece çocuğun yeteneği hangi yönde ise çocuğa o yönde eğitimler verilecektir.

2023 Eğitim Vizyonunda Erken Çocukluk

İsmail MART
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.